کانون مهرکانون مهر۷: راه کارهای افزایش محبت در خانواده (قسمت پنجم)

کانون مهر۷: راه کارهای افزایش محبت در خانواده (قسمت پنجم)

کانون مهر۷: راه کارهای افزایش محبت در خانواده (قسمت پنجم)

در نوبت قبل به ده مورد از عوامل حفظ سرمایه محبت در خانواده اشاره کردیم ، مهم ترین مواردی که بیان شد :

۱-اظهار محبت زبانی

۲-نگاه و برخورد با محبت

۳-احترام و ادب

۴- بدی را با خوبی پاسخ دادن

۵-مدارا

۶- اجتماع و با هم بودن

۷- سلام کردن

۸-هدیه دادن

۹- صبر

و اکنون ادامه مطالب :

۱۰- تغافلتغافل یعنی خود را به غفلت زدن و ندیده گرفتن خطاهای رفتاری دیگران.

بدیهی است اگر برای هر مسأله ی کوچکی ایرادگیری نموده و جنجال به پا کنیم، دائماً زندگی پر از اضطراب و استرس و غیر سالم خواهیم داشت و لذا امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند: « مَن لم يَتَغافَلْ و لا يَغُضَّ عن كثيرٍ مِن الاُمورِ تَنَغَّصَت عِيشَتُهُ»(۱)

« هر کس در بسیاری از کارها خود را به غفلت نزند، زندگی (برای او و اطرافیانش) سخت می شود.»

پس باید مراقب باشیم خیلی از کارها را ندیده بگیریم و البته در فرصت مناسب و با بیان مناسب تذکر دهیم.

۱۱- تقویت باورهای دینی در خانواده : قوی کردن باورهای دینی (ایمان،تقوا،یاد معاد و قیامت) به سلامت خانواده بسیار کمک می کند ، ضمن اینکه وظیفه دینی و الهی ماست و در حفظ خانواده هم بسیار مؤثر است لذا خداوند متعال به پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود:« وَامُر اَهلَکَ بِالصَّلاةِ وَاصطَبِر عَلَیها» (۲)

«اهل و خانواده ی خودت را به نماز امر کن و بر این مسئله صبر و استقامت کن.»

یعنی در درجه اول پدر خانواده و سپس مادر ، مسئولیت سنگینی بر عهده دارند،بویژه مرد چون مسئول خانواده است باید نسبت به تقویت باورهای دینی در خانواده تلاش کند تا زن و بچه او با دین، احکام شرعی و اخلاق اسلامی آشنا بشوند. در این زمینه توصیه های زیادی در روایات آمده و هشدار داده شده که اگر پدر و مادری در حقّ فرزندان کوتاهی کنند، در تربیت آنها مسئولند ( و البته مسئولیت مرد سنگین تر است.)

خداوند متعال در قرآن کریم می فرماید: «أنفُسَکُم و أهلیکُم ناراً» (۳)

«خودتان و اهلتان را از آتش جهنم حفظ کنید»

از امام صادق علیه السلام پرسیدند: چطوری خود و اهل مان را از آتش حفظ کنیم ؟

حضرت فرمودند: « آنها را با معارف دین، حلال و حرام خدا و دستورات خدا آشنا کنید.»

اگر مرد خانواده در زمینه سازی برای یادگیری احکام ، اخلاق و دستورات دینی کوتاهی نکرد، و یکی از افراد خانواده مرتکب خطایی شد، دیگر پدر خانواده مسئول نیست ولی اگر پدر کوتاهی کرده باشد، در گناه اهل و خانواده اش شریک می شود .

البته از آن طرف قضیه هم جایزه و پاداش تعیین شده است ، در روایتی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می فرمایند:« روز قیامت هنگامی که خداوند پاداش ها، جوایز و ثواب ها را به بندگانش عطا می فرماید، به یک پدر و مادر جایزه و پاداش فوق العاده ای می دهند.

این پدر و مادر با تعجب می پرسند: خدایا این پاداش بزرگ بابت چه عملی است؟! ما کاری به این مهمی در نظرمان نیست که اینقدر پاداش داشته باشد.

خطاب می رسد: (بِتَعلیمَکُما وَلَدَکُمُ القُرآن) (به خاطر اینکه شما پدر و مادر زمینه سازی کردید تا فرزندتان با قرآن آشنا بشود).»

پس وقتی پدر و مادر به فرزندشان آموزش می دهند یا زمینه سازی کرده و آنها را مدرسه خوبی می گذارند و یا معلم خوب و دوستان خوبی برایشان تدارک می بینند تا قرآن و مسائل دینی را خوب یاد بگیرند، آن پاداش عظیم را شامل حال خود می کنند که خداوند می فرماید: «بِتَعلیمکُما وَلَدَکُم القُرآن»

پس در این جهت باید همه ی ما جدیت و تلاش داشته باشیم که خانواده ها با مسائل دین آشنا شوند. امیرالمؤمنین علیه السلام به کمیل فرمودند:

«یا کمیل؛مُراَهلَکَ اَن یَروحوا في کَسبِ المَکارِم وَ یُدلِجوا في حاجَةِ مَن هوَ نائِب»

فرمودند: «کمیل به خانواده ات آموزش بده و آنها را در کسب مکارم اخلاق و خصلت های پسندیده، تشویق کن و به آنها بیاموز که در جهت برآوردن حاجت نیازمندان تلاش کنند.»

یعنی زمینه سازی کن همسر،فرزند،دختر،پسر با اخلاق دینی آشنا بشوند. وقتی پدر و مادری، دختر خوبی تربیت کند، همین دختر در آینده همسری خوب و مادری نمونه است و بدین شکل سلامت خانواده ها تضمین می گردد لذا باید خیلی در این جهت جدیت داشته باشیم یعنی مادران نسبت به دختران توجه ویژه داشته باشند ، با آنها صحبت کنند و دوست باشند و در ضمن صحبت و گفتگو ، آنها را با وظایفشان آشنا کنند و لغزشگاه های جامعه را به آنها معرفی کنند. مادران سهم بزرگی در تربیت دختران دارند و پدران نیز می توانند در تربیت پسران نقش بزرگی داشته باشند. (البته با حفظ روابط دوستی، صمیمیت و رفاقت بین والدین و فرزندان)

ادامه دارد…

…………………………………

۱) غررالحکم/ ح۹۱۴۹

۲) طه/۱۳۲

۳) تحریم/۶

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.