خطبه متقینویژگی دوم متقین: پوشش معتدل

ویژگی دوم متقین: پوشش معتدل

ویژگی دوم متقین: پوشش معتدل

دوستان در نوبت گذشته اولین ویژگی صفات متقین را برسی کردیم: «مَنطِقُهُمُ الصَّوابُ» ؛ « متقین، به جا، به موقع و باندازه صحبت می کنند.»

در این نوبت به دومین ویژگی متقین می پردازیم:

«وَ مَلبَسُهُمُ الاِقتِصاد»

«متقین، معتدل لباس می پوشند.»

شرح واژگان :

مَلبَس: آنچه پوشیده میشود. لباسی که از آن استفاده میکنبم.

اِقتِصاد: از ریشه قصد است یعنی میانه روی و اعتدال و هر چیزی را شامل میشود.

نگاه کلی :

لباس یکی از نعمتهای الهی است. در آیات قرآن برای لباس اهداف و فوایدی ذکر شده است، از جمله : عفت و پوشیدگی، زینت و آراستگی و … .

در سوره مبارکه اعراف آیه ۲۶ خداوند متعال می فرماید:

« یا بَنی آدَمَ قَد أنزَلنا عَلَیکُم لِباساً یُورِی سَوءتِکُم وَ رِیشاً وَ لِباسَ التَّقَوی»

«ای فرزندان آدم! این لباس را که ما برای شما فرستادیم هم باعث پوشش و هم زینت و آراستگی برای شما باشد. »

خود کلمه “ریش” در ادبیات عرب یعنی “زینت و آراستگی”.

در سوره مبارکه نحل آیه ۸۱ خداوند متعال می فرماید:

« .… و جَعَلَ لَکُم سَرَبیلَ تَقیِکُمُ الحَرَّ و سَرَبیلَ تَقیِکُم بَأسَکُم …. »

«… و تن پوش‎‎هایی برای شما قرار داد که شما را از گرما نگه میدارد و پیراهنهایی {مقاوم} که شما را از آسیب جنگ و نبردتان حفظ میکند …»

بنابراین لباس، وسیلهای جهت زینت و عفت برای انسان و حفاظت از گرما، سرما و آلودگی است و پوست بدن را نیز حفظ میکند. لذا متقین به لباس نگاه هدفمندی دارند و بدین ترتیب لباسی که گزینش میکنند، لباس معتدلی است که آنها را به این هدفها برساند.

درس :

رعایت اعتدال در کارها

اعتدال در هر کاری پسندیده است و متقین در همه کارهایشان اعتدال را رعایت میکنند.

یعنی در مهمانی، عروسی، تهیه کردن جهیزیه، غذا خوردن، ورزش کردن، خوابیدن، مطالعه، عبادت، شرکت در جلسات مفید و مربوط به اهل بیت علیهم السلام و… معتدل بوده و این نشانگر وجود روحیه اعتدال در آنها است.

نقل شده به فردی گفتند:« هرگاه سر سفره مینشینی معده را سه قسمت کن، یک قسمت برای غذا، یک قسمت برای آب، و قسمتی هم برای تنفس.»

گفت:« ما که همهاش را از غذا پرمی کنیم، آب هم که جای خودش را باز میکند، نفس هم آمد، آمد، نیامد هم نیامد!»

از دیگر اهداف مفید لباس “آراستگی در حد اعتدال” است.

در فرمایشات پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) نیز توصیه به آراستگی شده است. یعنی مؤمن باید ظاهرش مرتب و آراسته باشد. اما دو نکته را در رابطه با آراستگی ظاهری تذکر می دادند:

الف) حرام نباشد. وقتی انسان از نعمت خدا استفاده میکند، روی زمین خدا راه میرود، روزی خدا را میخورد، چرا معصیت خدا را انجام دهد؟! انسان نباید لباس و زینتی بپوشد که خداوند آن را حرام کرده است. بعضی لباسها برای خانمها پوشیدنش حرام است و یا مثلاً طلا که برای مردان زینتی حرام میباشد.

ب) افراط نباشد. آراستگی خوب است ولی اینکه انسان همهی همّ و غمش آراستگی باشد، صحیح نیست. یعنی فکر انسان مرتب این باشد که چه بپوشم؟ زینتم چه باشد؟ النگو و دستبندم چه باشد؟ حضرت فرمودند:« متقین، معتدل هستند. در لباس و زینتشان اعتدال را رعایت میکنند.»

از فواید رعایت اعتدال این است که چشم و هم چشمی، اسراف، تقلید کورکورانه و… از بین میرود. بنابراین انسان باید بداند هدف از لباس چیست؟ خود مُد یعنی از یک نمونه!

البته در دستورات دینی داریم که کار خوب را از هر کسی یاد بگیرید؛ «خُذِ الحِکمَة مِن المُنافِق»، یعنی منافق اگر سخن خوبی گفت، یا کافری اگر در کارش نظم داشت، اشکالی ندارد از او یاد بگیریم ولی کارهای غلط را نباید الگو و نمونه قرار داد!

وقتی به بعضی از لباسها نگاه میکنیم انگار با عقل تناسبی ندارند! این لباس چه انگیزهای دارد؟! مثلاً یک لباسی که ظاهرش کثیف است، چه امتیازی است؟!

معمولاً بَدَلیجات را طوری به دیگران نشان میدهند که دیگران اشتباهاً تصور کنند، طلاست چون طلا ارزشمند است اما کثیفی و آلودگی که امتیازی نیست. چرا باید لباس تمیزی را کثیف و خاکی و پاره نشان بدهیم؟! چرا باید کار اشتباهی را انجام دهیم به بهانه اینکه اکنون مُد است؟!

بنابراین آدمهای باتقوا اعتدال را رعایت میکنند، در حالی که آراستهاند ولی آراستگی معتدل و باهدف.

ادامه دارد…

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.