کانون مهرکانون مهر۶: راه کارهای افزایش محبت در خانواده (قسمت چهارم)

کانون مهر۶: راه کارهای افزایش محبت در خانواده (قسمت چهارم)

کانون مهر۶: راه کارهای افزایش محبت در خانواده (قسمت چهارم)

در نوبت قبل به هفت مورد از عوامل حفظ سرمایه محبت در خانواده اشاره کردیم و از کلمات معصومین علیهم السلام بهره مند شدیم، مهم ترین مواردی که بیان شد :

۱- اظهار محبت زبانی

۲- نگاه و برخورد با محبت

۳- احترام و ادب

۴- بدی را با خوبی پاسخ دادن

۵- مدارا

۶- اجتماع و با هم بودن

۷- سلام کردن

۸-هدیه دادناز کارهایی که محبت را در خانواده افزایش می دهد، کدورت و ناراحتی ها را برطرف کرده، همکاری و هم بستگی را زیاد می کند، هدیه دادن است.

هدیه لازم نیست گران قیمت و یا کمیاب باشد. در هدیه، مهم اعلامِ به یاد بودن و اظهار محبت است لذا زن و شوهر می توانند گاهی با اهداء یک گل، یا با هدیه دادن یک لبخند و اهداء یک ساعت وقت و بودن در کنار همسر، این امر مهم را در زندگی خود احیاء نمایند.

همچنین هدیه دادن والدین به فرزندان نقش مهمی در جذب آنها به محیط خانواده و برقراری دوستی بین والدین و فرزندان دارد.

۹- صبرنقش صبر، در زندگی نقشی بی بدیل است ؛ یعنی هیچ چیز نمی تواند جای صبر را بگیرد. انسان بی صبر و تحمل، همه ی دست آورد خود را از دست می دهد. چه بسا شوهری که از صبح برای رفاه همسر و فرزندانش زحمت کشیده و با دستی پر به خانه آمده است، با کم صبری و بداخلاقی ، همه ی زحمات خود را هدر دهد. و چه بسا خانمی با کم صبری و ایرادگیری بی رویه از شوهر، باعث شکاف و دوری مرد از زندگی گردد.

کم صبری و عجله گاهی سبب می شود زود قضاوت کنیم و گاهی زمینه ساز بدسخن گفتن و نزاع لفظی و عملی و به دنبال آن پیچیده تر شدن مسائل می گردد.

پس در زندگی از سه چیز غافل نشویم : صبر، صبر، صبر.

ادامه دارد…

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.