دست نوشته هادست نوشته۵: تا می توانید به دیگران نیکی کنید!

دست نوشته۵: تا می توانید به دیگران نیکی کنید!

دست نوشته۵: تا می توانید به دیگران نیکی کنید!

سلام دوستان عزیز؛

درس های زندگی که از قرآن کریم استفاده می کنیم، هر یک مایه ی افزایش زیبایی و رشد معنوی در زندگی ماست. امیدوارم با دقت این درس ها را پیگیری کنیم و اجرا نماییم. درس این هفته از آیه ۱۹۵ سوره بقره است که می فرماید:


« و نیکی کنید که خداوند نیکوکاران را دوست دارد. »


چه زیباست که هر کدام از ما به فکر دیگران باشیم و روحیه ای خیرخواه و خیر رسان داشته باشیم. همواره به دیگران محبت و نیکی کنیم و از این کار لذت ببریم. هر کجا هستیم در خانواده، با همسایه ها، در کوچه و خیابان، به همه محبت و خدمت کنیم و از هیچ خیری دریغ نکنیم. مخصوصاً وقتی یادمان می آید که این نیکی و خدمت چه آثار ارزشمندی دارد؛ مایه ی آرامش است، احساس مفید بودن داریم، کدورت ها و دشمنی ها را از بین می برد، نشاط و شادابی می آورد، بازتاب مثبت آن به زندگی خودمان بر می گردد، با خوبان و بهترین ها همراه شده ایم، کمالات مختلف را تمرین و تقویت کرده ایم و از همه مهم تر خدای مهربان را از خود خشنود نموده و محبوب او شده ایم. برخی از نیکی ها و محبت ها را با هم مرور می کنیم که انشاالله از آن ها غافل نشویم.

۱)خدای مهربان را بر توفیقات و کارهای مثبت شکر نموده و از خطاها استغفار کنیم و در صدد جبران آنها برآئیم. این کار چون مایه ی رشد و اصلاح ماست، زمینه ساز نیکی و محبت بیشتر به دیگران است.

۲)برنامه ریزی داشته باشیم و تصمیم های خوبی بگیریم، آن ها را یادداشت نموده و در طول سال پیگیری کنیم. با این کار هم می توانیم از همیشه مفیدتر و پرخیرتر باشیم.

۳) بسیار تلاش کنیم دیگران را اذیت نکنیم و مراقب گفتار و کردار خود باشیم.

۴) کارها و مسئولیت هایی را که قبول می کنیم به بهترین شکل انجام دهیم که این از نشانه های مهم خیرخواهی برای دیگران است.

۵) خیرخواهی و محبت را از خانواده و اطرافیان خود شروع کنیم و با محبت به دیگران از والدین، همسر و فرزندان خود غافل نشویم.

۶) در مهمانیها مراقب باشیم گناه، اسراف، چشم و هم چشمی و کارهای بیهوده و لغو را کنار بگذاریم و از فرصت با هم بودن ضمن احوال پرسی ها، استفاده مفید داشته باشیم. مثلاً نکته ی آموزنده ای مطرح شود یا با هم فکری گرهی از بستگان باز کنیم.

۷)  رسیدگی به نیازمندان و ملاقات بیماران و سالخوردگان، بویژه اگر فامیل باشند، را فراموش نکنیم.

موفق باشید
مهدی عدالتیان

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.