کانون مهرکانون مهر۵: راه کارهای افزایش محبت در خانواده (قسمت سوم)

کانون مهر۵: راه کارهای افزایش محبت در خانواده (قسمت سوم)

کانون مهر۵: راه کارهای افزایش محبت در خانواده (قسمت سوم)

عوامل افزایش محبت در خانواده:

صحبت درباره ی سرمایه محبت در خانواده بود ، از فرمایشات اهل بیت علیهم السلام بعضی از عوامل حفظ و افزایش سرمایه محبت در خانواده را مرور کردیم :

۱- اظهار محبت زبانی

۲- نگاه و برخورد با محبت

۳- احترام و ادب

۴- بدی را با خوبی پاسخ دادن

۵– مدارا

در این نوبت به ادامه عوامل افزایش محبت می پردازیم :

۶- اجتماع و با هم بودن خداوند آنقدر مهربان است برای کارهایی که واقعاً زندگی را شیرین می کند، مزد و اجر هم قرار داده است! هر چه اعضای خانواده دور هم بیشتر جمع شوند، محبت ها بیشتر می گردد. روایت جالبی از امام صادق علیه السلام است که ایشان از شخصی پرسیدند : توان چه کار خیری را دارد؟ بعد فرمودند: تو روزه مستحبی گرفتی؟

گفت : نه. فرمودند: پس این ثواب را که نبردی.

سپس فرمودند: به فقیر و مسکین طعام دادی؟ گفت: نه.

حضرت فرمودند: روزه مستحبی که نگرفتی، اطعام هم که نکردی پس معلوم می شود نه توان روزه گرفتن داری و نه پولی داری که به فقیر دهی.

حضرت فرمودند: پس چرا در کوچه و خیابان بی هدف قدم می زنی؟! برو پیش زن و بچه ات ، همین با هم بودن، برایت یک صدقه محسوب می شود.

در این روایت درس مهمی است که حتماً زمانی را برای زن و فرزندان خود گذاشته ، دور هم باشیم و با هم غذا بخوریم، چرا که برای همین دور هم جمع شدن هم ثواب تعیین کردند.

اما متأسفانه افرادی دوست دارند بیرون از منزل باشند. این بیرون بودن ها و با رفیق گشتن ها به سلامت خانواده صدمه می زند. مثلاً یک آقایی که هر شب دیر به منزل می رود ، باعث می شود بچه ها پدر را نبینند و با او صحبت نکنند و بالطبع با پدر انس نمی گیرند و بتدریج آنها هم دنبال رفیق های دیگر می روند ولی اگر همه دور هم جمع شوند و صحبت کنند، بسیار مفید و سازنده است و این از سنت های امام رضا علیه السلام بود که هر وقت فرصتی می شد، همه اعضای خانواده را جمع و با آنها صحبت می کردند، هم از بُعد عاطفی و روانی و هم از جهت آگاهی بخشی. لذا در یک روایتی از قول پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می خوانیم :

« اِنَّ اللّه‏َ يُحِبُّ المُؤمِنَ وَ يُحِبُّ اَهْلَهُ وَوُلْدَهُ وَ اَحَبُّ شَى‏ءٍ اِلَى اللّه‏ِ تَعالى اَنيَرَى الرَّجُلَ مَعَ امَرأَتِهِ و وُلْدِهِ عَلى مائِدَةٍ يَأكُلونَفَاِذَا اجتَمَعوا عَلَيْها نَظَرَ اِلَيْهِم بِالرَّحْمَةِ لَهُمْفَيَغْفِرُلَهُم قَبْلَ اَن يَتَفَرّقُوا مِنْ مَوْضِعِهِم»[۱]

«خداوند هم مؤمن و هم همسر و فرزندان او را دوست دارد، محبوب ترین صحنه ای که خدا دوست دارد این است که همه با هم (آقا و خانم و بچه ها ) سر سفره باشند، وقتی اعضای خانواده دور هم جمع می شوند، خداوند نظر محبت به آنها دارد و قبل از اینکه متفرق شوند، گناهانشان را می بخشد. »

زندگی نباید بدین شکل باشد که مثلاً بچه ها غذا بخورند و بخوابند،خانم هم بعد از مدتی بی حوصله شود و بخوابد. آقا هم نهایتاً ساعت ۱۲:۳۰ غذایی بخورد و بخوابد، بلکه همین دور هم بودن ها زندگی را شیرین می کند.

چقدر دین زیبا و جالبی داریم، با یک عمل کوچک (دورهم جمع شدن) هم زندگی شیرین می شود و هم اجر و پاداش می گیریم و گناهانمان نیز بخشیده می شود. و این محبت ها و صمیمیت ها جلوی خیلی از خطاها را می گیرد. بسیاری از جوانانی که گرفتار دوستان بد می شوند، خانواده های گرم و صمیمی ندارند. پدرها و مادرهایشان با آنها دوست و صمیمی نیستند و با یکدیگر صحبت نمی کنند و مسلماً به سمت دوستی که به آنها اظهار علاقه کند، رغبت بیشتری می یابند. پس پدر و مادر باید بخشی از وقتشان را برای بچه ها بگذارند و نسبت به این موضوع مسئولند.

۷- سلام کردن– بعضی از کارها خیلی کوچک است ولی نقش بزرگی دارد و جالب است در روایات یکی از کارهایی که بر انجام آن در خانواده تأکید شده همین سلام کردن است.

به طور کل الفاظی که در دین مورد تأکید واقع شده اند، علاوه بر آثار ظاهری، برکاتی هم دارند. مثلاً برای سلام کردن خصوصاً در خانواده تأکید ویژه ای شده ولی برای بعضی از آقایان سخت است هنگام ورود به منزل ، شروع کننده سلام باشند.

سلام آثار و برکات زیادی دارد از جمله دو برکت که خصوصاً برای سلام کردن در خانواده در روایت داریم :

اولاً سلام یکی از اسامی خداست. « اَللهم أنتَ السَّلام وَ مِنکَ السلام وعِلیک یَؤودُ السلام»

و سلام کدورت ها را برطرف می کند، محبت ها را زیاد و شیطان را دور می کند.

روایت از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله نقل شده که حضرت فرمودند:

« یا انس! سلّم علی من لقیت یزید الله فی حسناتک و سلّم فی بیتک یزید الله فی برکتک» [۲]

حضرت فرمودند: «وقتی وارد خانه می شوی، سلام کن که این باعث می شود خیر و برکت منزل تو زیاد شود.»

دومین برکت بسیار مهم ، فرار شیطان است. امام صادق علیه السلام فرمودند:

« إِذَا دَخَلْتَ مَنْزِلَكَ فَقُلْ بِسْمِ اللَّهِ وَ بِاللَّهِ وَ سَلِّمْ عَلَى أَهْلِكَ فَإِنْ لَمْ یَكُنْ فِیهِ أَحَدٌ فَقُلْ بِسْمِ اللَّهِ وَ سَلِّمْ عَلَى رَسُولِ اللَّهِ وَ عَلَى أَهْلِ بَیْتِهِ وَ السَّلَامُ عَلَیْنَاوَ عَلَى عِبَادِ اللَّهِ الصَّالِحِینَ فَإِذَا قُلْتَ ذَلِكَ فَرَّ الشَّیْطَانُ مِنْ مَنْزِلِكَ ».[۳] « وقتی وارد خانه می شوی اول بگو بسم الله و باالله و به اهل خانه سلام کن . اگر هیچ کس در منزل نبود ، بگو بسم الله و سلامٌ علی رَسولِه و علی أهلَ بَیته ؛ سلام بر رسول خدا و اهل بیت وَ سَلامُ عَلَینا وَ عَلی عِبادِ اللهِ الصّالِحین.

بعد فرمودند: «فَإذا قُلتَ ذلِکَ فَرَّ الشَیطان مِن مَنزِلِک ؛ وقتی این کار را بکنی شیطان فرار می کند.»

شیطان دنبال این است که در خانواده ها نفوذ کند و اختلاف اندازد، دل ها را از هم دور کرده ، موجب درگیری درخانواده ها شود. کارهای ما گاهی شیطان را جذب می کند و گاهی فراری می دهدو یکی از کارهایی که شیطان را فراری می دهد همین سلام کردن است.

ادامه دارد…

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.