مناسبت هاعید قربان، عید تسلیم و بندگی (دست نوشته ویژه استاد)

عید قربان، عید تسلیم و بندگی (دست نوشته ویژه استاد)

عید قربان، عید تسلیم و بندگی (دست نوشته ویژه استاد)

دوستان سلام، عیدتان مبارک،

عید قربان یکی از مهمترین عیدهای مسلمانان است. عیدی که در همه دنیا مسلمانان آن را بزرگ می دارند و جشن می گیرند.

اما دوستان! در این عید بزرگ در کنار شادی و تبریک، یاد شخصیت مهمی هم زنده می شود، قهرمان توحید؛ حضرت ابراهیم علیه السلام. شخصیتی که در مراسم حج قدم به قدم یاد و خاطرات او مطرح است و خداوند متعال در قرآن کریم بعد از پیامبر عزیز اسلام او را به عنوان الگو بیان فرموده است.

درس های مهمی در زندگی حضرت ابراهیم علیه السلام هست اما مهمترین درس «بندگی و تسلیم» است. حضرت ابراهیم علیه السلام سه امتحان بزرگ داشت که در هر سه امتحان تسلیم امر الهی بود. امتحان به مال و ثروت، امتحان نسبت به جان و امتحان نسبت به قربانی نمودن فرزند. گویا از همه سخت تر امتحان آخر بود. سربریدن فرزند، اما چه امتحان زیبا و چه سرافرازی بزرگی!

حضرت ابراهیم بلافاصله پس از دریافت امر الهی به سراغ فرزندش آمد و امر الهی را به او بازگو کرد و اسماعیل هم مانند پدر تسلیم بود و حتی پیشنهاداتی داد که پدر سریع تر و راحت تر بتواند امر خدا را اطاعت نماید و شیطان که از این همه بندگی و تسلیم شگفت زده شده بود به سراغ هاجر آمد و به او گفت: «چه نشسته ای که ابراهیم می خواهد فرزندش را قربانی کند.» هاجر گفت: «چگونه ممکن است د رحالی که ابراهیم سراسر وجودش رحم و مهربانی است.» شیطان می گوید: «خدا به او فرمان داده!» تا کلمه خدا را گفت هاجر بلافاصله گفت: «اگر خدا فرموده که باید اطاعت کند!»

به به چه حال تسلیم و اطاعتی آن هم برای مادری که سراسر وجودش عاطفه و احساس است. آری این خانواده «خانواده تسلیم و رضا» بودند و خداوند هم نام آن ها را جاودانه کرد.

دوستان بیاییم در روز عید قربان، ما هم تصمیم بگیریم در مقابل اوامر الهی و نیز تقدیرات او تسلیم باشیم و بعد از انجام وظیفه هرچه خداوند مقدر می کند پذیرا باشیم تا خداوند ما را هم همچون ابراهیم علیه السلام در پناه لطف ویژه خود دستگیری نماید.

عیدتان مبارک…  

عزمتان در راه بندگی جزم…  

و همتتان والا…

مهدی عدالتیان

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.