مصاحبه هامصاحبه اختصاصی خبرگزاری رسا با استادعدالتیان

مصاحبه اختصاصی خبرگزاری رسا با استادعدالتیان

مصاحبه اختصاصی خبرگزاری رسا با استادعدالتیان

ماه رمضان، زمینه ساز طهارت معنوی و رشد اخلاقی است.

خبرگزاری رسا ـ…۱۳۸۶/۷/۵

  در محضر استاد گرامی حجت‌الاسلام مهدی عدالتیان، استاد اخلاق حوزه علمیه خراسان هستیم. استاد درباره ظرفیت‌های اخلاقی ماه مبارک رمضان توضیحاتی بفرمایید:

ماه مبارک رمضان بیشترین ظرفیت اخلاقی و خودسازی را در میان ماه‌های سال دارد.

ماه رمضان، ماهی است که زمینه پاکی و اصلاح نفس در آن از جهات مختلف مهیا است، همچنین بارش رحمت الهی، در غل و زنجیر بودن شیاطین، گرسنگی و خالی بودن شکم، افزایش پاداش الهی و توصیه‌های معصومین علیهم‌السلام به ویژه پیامبر اکرم صلی الله‌ علیه‌ و آله هر کدام زمینه‌ساز طهارت معنوی و رشد اخلاقی در این ماه مبارک است.

لذا با توجه به این فضا و زمینه‌ساز بودن این ماه برای رشد معنوی، ظرفیت‌های مختلفی برای ارتقاء سطح اخلاق در جامعه وجود دارد، از جمله مجالس موعظه‌ای که شب‌ها و ظهرها برگزار می‌شود و نیز فرصت بعد از نماز صبح، ظهر و عصر برای امامان جماعت از جمله ظرفیت‌هایی است که با استفاده صحیح از آن می‌توان به ارتقاء اخلاق و خوبی‌ها در جامعه کمک کرد.

البته برگزاری مسابقات برای نوجوانان و جوانان و کودکان، برنامه‌های رسانه‌ای و فرصتی که بزرگ‌ترها به عنوان ماه میهمانی خدا دارند و می‌توانند برنامه ویژه‌ای برای اهل خانواده خود داشته باشند نیز هر یک مجالی برای رسیدن به ارزش‌های اخلاقی است.

استاد پیشنهاد شما به مبلغان برای استفاده بیشتر از این ظرفیت‌ها چیست؟

مبلغان در سطوح مختلف می‌توانند در جهت رشد اخلاقی جامعه قدم‌های مهمی بردارند، مانند سخنرانی، برگزاری مسابقات، نوشتن مقالات، نشست‌های دوستانه با جوانان و نوجوانان، ارائه راهکارهای اخلاقی- عملی به خانواده‌ها و عرصه‌های گوناگون دیگر.

البته یک مُبلغ موفق پس از استمداد الهی باید از خلاقیت، ابتکار و نوآوری نیز غفلت ننماید تا هر چه بیشتر در جذب اقشار مختلف به ویژه جوانان موفق شود، همچنین تبادل تجربیات و همکاری جلسات و مؤسسات مختلف با یکدیگر نیز می‌تواند بر شکوه و سلامت کار بیفزاید.

استاد مهم‌ترین نکات اخلاقی که مبلغان می‌توانند در این ماه بر آن تأکید کنند، بفرمایید؟

مهم‌ترین نکات اخلاقی را پیامبر اکرم صلی‌ الله‌ علیه ‌و آله در خطبه آخرین جمعه ماه شعبان بیان فرمودند و همان خطبه حضرت ، می‌تواند دستورالعمل جامعی برای مباحث اخلاقی در ماه مبارک رمضان باشد. از جمله : دعای خالصانه، انفاق ، توجه به محرومین، احترام به بزرگ‌ترها، محبت به کوچک‌ترها، رسیدگی و توجه به فامیل، مراقبت از زبان و سخن گفتن پاکیزه، حفظ چشم از صحنه‌های گناه، گوش ندادن به سخنان و نواهای نامشروع، یتیم نوازی، نماز اول وقت، رعایت حقوق دیگران و پرهیز از مال حرام و تقویت یاد خدا در زندگی از این موارد می باشد.

با تشکر از شما استاد عزیز، التماس دعا داریم.

شما هم موفق و مؤید باشید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.