درس اخلاقگام های اولیه در مسیر اخلاق (قسمت ۴)

گام های اولیه در مسیر اخلاق (قسمت ۴)

گام های اولیه در مسیر اخلاق (قسمت ۴)

سخن در اولیّات و نکات ابتدایی اخلاق بود. نکته های به ظاهر کوچک اما در مقام تأثیرگذاری بزرگ و مهم، اکنون به بیان ادامه نکات می پردازیم :

۱-چهره باز و نگاه ملایم

۲-نظافت و آراسته بودن

۳- اعتدال در لباس و زینت

۴-تقدم در سلام

۵- سخن بی نیش و کنایه.

۶- پرهیز از حرکات سبک و خلاف ادب.

۷- وفای به عهد.

۸) رعایت آداب فردی و اجتماعی از دو جهت اهمیت دارد. هم مایه ی رشد فرد و جامعه است و زینتی ارزشمند به حساب می آید و از طرفی هم بسیار در معرض دید و قضاوت دیگران می باشد. بنابراین از اولین نکته هایی که انسان با اخلاق باید رعایت نماید، توجه به این آداب است و خوشبختانه در آموزه های دینی ما به همه این ریزه کاری ها توجه شده و توصیه هایی در این زمینه ها وجود دارد. به نمونه هایی از این آداب دقت کنیم :

الف) غذا خوردن و آب نوشیدن : مؤدب نشستن بر سر سفره و شروع کردن با نام خداوند ، لقمه ها را کوچک برداشتن و به ظرف دیگران چشم ندوختن و از آنچه در پیش روست استفاده نمودن، غذا خوردن را بسیار زیبا می کند و همینطور نوشیدن آب با آرامش و در سه نوبت جرعه جرعه نوشیدن.

ب) عطسه و خمیازه : ممکن است این مسائل، عادی و کوچک جلوه کند ولی کسی که هنگام عطسه، دستمالی را مقابل صورت و بینی می گیرد و یا هنگام خمیازه کشیدن دست خود را در مقابل دهان می گیرد، در نظر دیگران با شخصیت و مؤدب جلوه می کند.

ج) ریزه کاری های دیگر: گاهی مشاهده شده یک آب دهان انداختن یا گرفتن بینی در زمان و مکان نامناسب به طور کل فرد را از چشم ناظرین انداخته و همه امتیازات او را زیر سؤال برده است و بالعکس رفتار مؤدبانه و رعایت بهداشت در جایی فرد را در نظر دیگران بزرگ نموده است.

یادم هست چند سال قبل در سالگرد رحلت امام خمینی رحمة الله علیه، خبرنگار با افراد مختلف مصاحبه می کرد و از آغاز آشنایی و علاقه مندی آنان به ایشان می پرسید.

در این میان پزشکی گفت آنچه اول بار از رفتار ایشان خیلی برایم جلوه کرد، این بود که امام خمینی در مجلس ذکر مصیبتی بودند. پس از عزاداری دیدم دستمالی را از جیب کنار خود در آوردند و با آن اشک چشم خود را پاک نمودند و پس از دقایقی دستمال کاغذی از جیب دیگر خود در آوردند و دستشان را مقابل صورت گرفتند و بینی خود را با آن تمیز کردند.

برای من که توجه ویژه ای به مسائل بهداشتی دارم خیلی جذاب بود که ایشان هم از دو دستمال جداگانه استفاده نمودند و هم حتی آنها را در دو مکان قرار دادند!

ادامه دارد….

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.