کانون مهرکانون مهر ۴: راهکار های افزایش محبت در خانواده (قسمت دوم)

کانون مهر ۴: راهکار های افزایش محبت در خانواده (قسمت دوم)

کانون مهر ۴: راهکار های افزایش محبت در خانواده (قسمت دوم)

بحث در مورد سرمایه محبت در خانواده بود، در نوبتهای قبل ذکر شد که اولین هدیه را خداوند به اهل خانواده عنایت می کند و آن محبت شدید بین دو همسر، والدین و فرزندان است اما این سرمایه محبت را باید حفظ کرد. از فرمایشات اهل بیت علیهم السلام بعضی از عوامل حفظ و افزایش سرمایه محبت در خانواده را مرور کردیم از جمله :

۱-    اظهار محبت زبانی

۲-    نگاه و برخورد با محبت

۳-    احترام و ادب

در این مورد در سیره پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله نقل شده که حضرت هم خودشان زیباترین اخلاق را داشتند و پاکیزه سخن می گفتند و هم به دیگران توصیه می فرمودند. در این نوبت به ادامه عوامل افزایش محبت می پردازیم :

۴- بدی را با خوبی پاسخ دادن

در روایتی داریم که شخصی می گوید : از همسر رسول خدا پرسیدم اخلاق پیامبر در خانه چطور بود گفت : «کانَ اَحسَنَ النّاس خُلقاً» از همه خوش اخلاق تر بود. سپس این نکته را اشاره می کند : «حضرت هرگز دشنام نمی دادند، نه حرف زشتی بر زبان حضرت بود، نه بدزبانی می کردند و اهل هیاهو به راه انداختن هم نبودند.»

یعنی حضرت هیچ وقت داد و بی داد نمی کردند. آرام، متین و با اخلاق صحبت می کردند و یکی از ویژگی های ایشان این بود که هیچ وقت بدی را با بدی جبران نمی کردند. معمولاً یکی از اسباب تنش در خانواده ها همین است که اگر یک نفر بد صحبت کند، دیگری هم بدتر صحبت می کند. اگر یکی لجبازی کند، دیگری بدتر لجبازی می کند ولی پیامبر عزیزمان همیشه بدی را با خوبی پاسخ داده و در مقابل بدی ها عفو و گذشت می کردند.

۵- مدارا

مدارا یعنی در غیر واجبات و محرمات به نفع یکدیگر کنار آمدن.

البته اگر خدای نکرده همسر و فرزند انسان و یا شخصی گناهی از ما بخواهد، مسلماً نباید قبول کنیم. «لا طاعَةَ لِمَخلوقٍ في مَعصیَة الخالِق »[۱] وقتی شخصی معصیت خدا را می خواهد، از هیچ کسی نباید اطاعت کرد، اما از معصیت خدا که بگذریم هر چه بتوانیم به نفع هم کنار بیاییم ارزش دارد . فرض کنید یک زوجی می خواهند وسیله ای برای خانه ی خود بخرند؛ آقا یک رنگی را می پسندد ، خانم رنگی دیگر، هرکدام که بگوید همان رنگی که شما دوست دارید، او برنده است. یا مثلاً خانواده ای که به مسافرت می روند و برای استراحت و ناهار قرار است در جایی توقف کنند، وقتی پدر سؤال می کند اینجا بایستیم یا بالاتر؟ هر کس زودتر بگوید :هر جا شما دوست دارید، او برنده واقعی است . و موارد دیگری مثل گلدان این طرف باشد یا آن طرف؟ هر جا شما می پسندید. غذا چه بخوریم؟ هر چه شما دوست دارید . بنابراین هر چقدر بتوانیم در زندگی مدارا کنیم ، زندگی شیرین تر می شود .

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند:« مدارا، ملایمت و همراهی باعث برکت است، خشونت و یک دندگی باعث شومی و بی برکتی است.» [۲] یعنی آدم روی نظر خودش پافشاری نکند بلکه تا جایی که می توانیم انعطاف داشته باشیم. در عرف می گوییم یک دنده نباشیم، همان که ما گفتیم! چون حکم خدا که نیست.

حضرت فرمودند : «وَ إذا اَرادَ الله بِأهلِ بَیتٍ خَیرا أدخَلَ عَلَیهِمُ الرِّفق»[۳]

« وقتی خداوند خیر خانواده ای را بخواهد، به آنها مدارا عنایت می کند.» یعنی اعضای خانواده به نفع هم کنار می آیند. گاهی در خانواده ای در انتخاب کانال تلویزیون دعوا می شود یا این فرشی که می خواهیم بخریم ۱۲ متری باشد یا ۶ متری ؟ یا در خرید یک یخچال این رنگ یا آن رنگ؟ در این موارد هر چه انسان بتواند با همسرش کنار بیاید ، زندگی شیرین تر می شود.حضرت فرمودند رفق و مدارا و همراهی به هرچه ضمیمه شود آن را زیبا می کند. مثلاً وقتی با ملایمت به کسی تذکر دهیم، تذکرمان زیبا می شود اما وقتی با خشونت است زشت می گردد.

در نقطه مقابل فرمودند: « خشونت و سخت گیری به هیچ چیز ضمیمه نمی شود مگر آن را زشت می کند.»

نقل شده آقا و خانمی در مسافرت بودند، سر موضوع خرید یک وسیله با هم بحثشان شد. در آن هنگام ماشینی از آنها سبقت گرفت که پشت ماشین نوشته شده بود ” شد شد، نشد نشد” این زن و شوهر تا چشمشان به این نوشته افتاد، هر دو خنده شان گرفت، گفتند ای بابا! ما با هم دعوا می کنیم! حالا شد شد، نشد نشد.

یعنی چیزهای معمولی مثل یخچال و فرش و میز و مسافرت و لباس و … حالا شد شد، نشد نشد. انسان نباید زندگی خود را فدای این طور مسائل کند.

ما امکانات را برای آسایش می خواهیم ولی گاهی آسایش را به دلیل به دست آوردن امکانات از دست می دهیم. یک وسیله ای می خواهیم بخریم که زندگی مان راحت تر باشد ولی بر سر خرید آن، چه ناراحتی ها می شود، چون رفق و مدارا در کار نیست.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله تعبیر عجیبی درباره مدارا دارند و می فرمایند:

«اُمِرتُ بِمُداراةِ النّاس کَما اُمِرتُ بِالنُّبُوَة » « من به نبوت مبعوث شدم و مأمور به مدارا با مردم هستم.»

از کلام حضرت متوجه می شویم که چقدر مدارا و همراهی کردن با یکدیگر خوب است و یک دنده و لجباز بودن شرط زندگی نیست.

لذا امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند:«سَلامَةُ العِیشِ فی المُدارا»« زندگی سالم  در مدارکردن است»

اگر مدارا نکنیم و هرکسی بخواهد روی کلام خودش پافشاری کند، زندگی تلخ می شود.

مهدی عدالتیان

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.