کانون مهرکانون مهر۳: راه کار های افزایش محبت در خانواده

کانون مهر۳: راه کار های افزایش محبت در خانواده

کانون مهر۳: راه کار های افزایش محبت در خانواده

مواردی که باعث افزایش سرمایه محبت در خانواده می شود:

 

۱) اظهار محبت زبانی همسران باید محبتشان را به یکدیگر ابراز کرده و نشان دهند که به هم علاقمند هستند. پدر و مادر این محبتشان را به فرزندانشان ابراز کنند که آنها را دوست دارند. محبت زبانی نقش مهمی در تحکیم روابط دارد. در روایت داریم که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند:

«قَولُ الرَّجُلِ لِلمَرأۀ إنّي اُحِبُّک لایَذهَبُ عَن قَلبِها اَبَدا»[۱]

فرمودند: «وقتی که مردی به همسرش بگوید من تو را دوست دارم، این هرگز از قلب همسرش محو نمی شود» پس چقدر این ابراز محبت زن و شوهر به یکدیگر نقش دارد و این اظهار محبت و علاقه در زندگی خیلی مهم است و می تواند به شکل های مختلفی مانند تشویق، تشکر از کارهای یکدیگر و یادآوری خوبی های هم و.. باشد. مثلاً خانم بگوید: چه میوه های خوبی خرید کرده اید دست شما درد نکند. یا از اینکه هفته قبل، همگی بیرون شهر رفتیم، خیلی ممنونم، واقعا خوش گذشت. آقا از خانمش تشکر کند: از اینکه لباس های من را اتو زدید و به بچه ها و منزل رسیدگی کردید، خیلی ممنون. خودِ به زبان آوردن کارها نقش زیادی دارد. مخصوصاً خانم ها با این ابراز محبتها بسیار شارژ می شوند که آقا به کارهای آنها توجه داشته و به زبان آورد.

۲) نگاه و برخورد با محبتدر مورد نگاه با محبت پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله می فرمایند:

«إِنَّ الرَّجُلَ إِذا نَظَرَ إِلَى امرَأَتَهُ وَ نَظَرَت إِلَیهِ نَظَرَ اللَّهُ تَعالى إِلَیهُما نَظَرَ الرَّحمَةً» [۲] (خدا به این زن و مردی که با هم با محبتند، نظر رحمت دارد.)

پس چقدر می توانیم در خانواده ثواب و رحمت خدا را جمع و جذب کرد و به خدا نزدیک شد.

« فَإذا اَخَذَ بِکَفِّها وَ اَخَذَت بِکَفِّه تَساقَطَت ذُنوبُهُما مِن خِلالِ اَصابِئِهِما »[۳] حضرت می فرمایند: «همین که زن و شوهر از روی محبت دست هم را می گیرند، گناهانشان می ریزد.»

پس به طور مثال زن و شوهری با محبتند وقتی یکی از آنها وارد منزل می شود، به هم نگاه با محبت می کنند، دست همدیگر را می گیرند و می فشارند ولی متأسفانه برخورد خیلی از خانواده ها چقدر سرد است و با یکدیگر برخورد خوبی ندارند.

۳) پاکیزه صحبت کردن و سخنانی که اظهار محبت باشدزبان پاکیزه مخصوصاً در روایات تأکید شده است یعنی با ادب صحبت کردن، با محبت همدیگر را صدا کردن و بی احترامی نکردن. احترام و ادب یکی از مواردی می باشد که بسیار در خانواده مهم است ولی متأسفانه در خیلی از خانواده ها کمرنگ شده است. مواظب باشیم که نیش و کنایه، توهین و تمسخر بر زبانمان نباشد.

حدیث شریف کساء درس زیبا و مصداق کامل پاکیزه و با محبت صحبت کردن است که حضرت زهرا سلام الله علیها آن را به ما یاد داده اند. در حدیث می خوانیم وقتی فرزندان وارد می شوند و به حضرت زهرا علیها سلام سلام می کنند ، حضرت چطور پاسخ می دهند؛ «وَ عَلَیکَ السَّلام یا وَلَدي وَ یا قرة عینی وَ ثمرة فؤادی» سلام پسرم، نور چشمم، میوه دلم. وقتی امیرالمؤمنین علیه السلام وارد خانه می شوند، به همسرشان سلام می کنند با چه لقبی؟ بنت رسول الله. خیلی زیباست! صدیقه طاهره پاسخ می دهند؛ و عَلَیک السَّلام یا اباالحسن و یا امیرالمؤمنین، زیباترین القاب را بکار می برند .

ما هم سعی کنیم ان شاءالله خانواده هایمان کانون محبت باشد. با ابراز محبت به یکدیگر در هنگام صحبت کردن، با دور هم نشستن و با عامل بودن به این روایات ، خانواده هایی مملوء از محبت داشته باشیم و به این ترتیب از بسیاری خطاها ، خطرها ، فسادها و جدا شدن فرزندان از خانواده پیشگیری نماییم.

 

موفق باشید.

مهدی عدالتیان

 

ادامه دارد…

 


شیخ حر عاملی؛ وسائل الشیعه، م۱۱۰۴تحقیق موسسه ال البیت، قم، انتشارات مهر، ۱۴۱۴ق، ج۱۴، ص۱۰. [۱]

نهج الفصاحه ،ص ۳۷۸ ح ۶۲۱ [۲]

صحيح الجامع/ ح ۱۹۷۷ [۳]

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.