کانون مهرکانون مهر۲: آثار افزایش محبت در خانواده (قسمت۲)

کانون مهر۲: آثار افزایش محبت در خانواده (قسمت۲)

کانون مهر۲: آثار افزایش محبت در خانواده (قسمت۲)

در قسمت قبل گفته شد، که طبق آیه ۲۱ سوره روم خداوند متعال سرمایه محبت را به خانواده عطا فرموده است.

این سرمایه محبت را باید حفظ و افزایش داد و به این موضوع پرداختیم که این محبت و مهربانی در خانواده آثار مهمی دارد که به بعضی از آنها اشاره شد. از جمله :

۱– اقتدا به رسول خدا صلی الله علیه و آله،

۲- نشان ایمان

۳-از اخلاق انبیاء

۴- نشان بهتر و ممتاز بودن

 در این نوبت به دیگر آثار و برکات حفظ و افزایش محبت در خانواده می پردازیم :

۵) بخشش گناهان – در روایت داریم وقتی کسی در خانواده با محبت و مهربان باشد، همین کار، عامل بخشش گناهان و پاک شدن نامه عمل او از گناه می شود. روایتی است از وجود مقدس امام سجّاد علیه السلام که حضرت در این حدیث شریف به بخشش گناهان اشاره می کنند و می فرمایند:

«اَربَعٌ مَن هُنَّ فیه کَمُلَ ایمانُه وَ مُحِصَّت عَنهُ ذُنوبُه وَ رَضِیَ رَبَّهُ وَ هُوَ عَنهُ راضٍ »[۱]

«چهار صفت ارزشمند است که در هرکس باشد ایمانش کامل است و گناهانش بخشیده می شود، و خدا را در حالی ملاقات می کند که خدا از او راضی و او هم از خدا راضی است.»

این صفات مهم کدامند؟

الف- «مَن وَفا بِما جَعَلَ عَلی نَفسِه لِنّاس»کسی که تعهداتی با مردم می بند و به خاطر خدا به این تعهدات عمل می کند.

ب- « وَ صَدَقَ لِسانُهُ مَعَ النّاس» با مردم صادق است و دروغ نمی گوید. در کسب و کار، ارتباطات و در خانواده حقیقت را گفته و حتی در تعارفات هم صداقت را حفظ می کند.

ج- « وَاستَحیا مِن کُلِّ قَبیحٍ عِندَالله وَ عِند النّاس» انسانی که با حیا باشد. کسی که از کار زشت و حرف زشت خجالت بکشد، از خدا و مردم حیا می کند. این حیا، کلید موفقیت است.

در روایت داریم که «اَلحیاءُ مِفتاحُ کُلِّ خَیر»[۲] حیا انسان را به خوبی ها می رساند.

هدف از اشاره به این حدیث، این جمله چهارم است :

د- «وَ حَصَّنَ خُلقَهُ مَعَ اَهلِه »کسی که با همسرو فرزند و اهل خودش، خوش اخلاق باشد.

حسن خلق این است که انسان چهره ی باز و زبان بدون نیش و کنایه همراه با تحمل و تغافل نسبت به اطرافیانش داشته باشد. یعنی نسبت به کارهای شخصی اگر کوتاهی دید، خود را به غفلت زده و سختگیر نبوده بلکه اهل عفو و گذشت باشد.

اخلاق خوب نقش مهمی در زندگی دارد و باعث می شود خدا از انسان راضی باشد. بنابراین باید آن را تمرین کنیم تا در خانواده خوش اخلاق بوده و زبانمان نیش و کنایه نداشته باشد. متأسفانه بعضی ها در بیرون از منزل خیلی خوش اخلاق و مؤدب صحبت می کنند و لبخند به لب دارند اما در خانه بد اخلاقند. باید دقت کرد که این رفتار متضاد، (چه آقا چه خانم)، در واقع یک نوع نفاق است. امام هادی علیه السلام در یکی از فرمایشاتشان فرمودند: «لاتَکُن وَلِیًّ لله فِي العَلانیة عَدُوًّ لَهُ فِی السِّر»[۳]«دوست خدا در ظاهر و دشمن او در پنهان نباشید» اینکه در ظاهر دوست خدا باشیم و بگویند چه بنده خوبی! چه با اخلاق و باتقوا ولی در پشت سر و پنهان با فرمان خدا مخالفت کنیم. این لغزشی است که برای همه ما وجود دارد، با رفقا و دوستان، در کوچه و خیابان، خوش اخلاق و خوش برخوردیم ولی در منزل با همسر و بچه ها، بد اخلاق! در حالیکه همانطور که اشاره شد پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند: «خَیرُکُم خَیرُکُم لِأهله »[۴] « بهترین شما کسی است که با اهل خودش بهترین باشد.» یعنی اگر تغافل خوب است، در خانه بهتر است.گذشت خوب است در خانه بهتر است. لبخند خوب است در خانواده بهتر است.

۶) افزایش روزی

خانواده هایی که خوش اخلاق و مهربانند، روزی شان زیاد می شود.

در روایت داریم امام صادق علیه السلام می فرمایند: «مَن حَصُنَت بِرُّهُ في اَهلِ بَیتِه زیدَ في رِزقِه »[۵]

« هر کسی نیکی او در خانواده بیشتر باشد، روزی اش زیاد می شود»

«بِرّ» یعنی نیکی و محبت که باید آن را در خانواده به زیبایی انجام داد یعنی اگر انسان محبتی می کند، منت نگذارد، و دیگران را اذیت نکند. بعضی ها به همسر و فرزندشان خدمت می کنند؛ (خانم ها در خانه کار می کنند و آقایان بیرون زحمت می کشند) ولی متأسفامه به هم منت می گذارند. این بِرّ، نیکو و زیبا نیست.

«هر کسی زیبا نیکی کند؛ روزی اش زیاد می شود». روزی هم فقط مادی نیست بلکه روزی معنوی هم داریم. تربیت فرزندان صالح که در آینده خیرهایی به دست آنان جاری می شود از این جمله اند.

بنابراین سرمایه محبت یک سرمایه بسیار مهمی است باید آن را حفظ و تقویت کنیم.      ادامه دارد …..


تحف العقول: ص ۲۰۴٫ [۱]

شرح غررالحكم و دررالكلم ،‌ج۱ ، ص ۹۳

مسند الامام الجواد ، ص ۲۴۵ [۳]

نهج الفصاحه، ح ۱۵۲۰ [۴]

بحار الانوار، ج ۱۰۳، ص ۲۲۷ .[۵]

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.