درس اخلاقاهمیت اخلاق و خودسازی

اهمیت اخلاق و خودسازی

اهمیت اخلاق و خودسازی

به نام خالق زیبایی ها

 

 

در روابط خانوادگی و اجتماعی، اخلاق نقش بسیار مهمی دارد و با اخلاق همه ارتباطات، سالم و مفید می شود و بدون آن، رفتار و گفتار، سرد و بی روح و آزاردهنده می شود. لذا بر آن شدیم تا درس اخلاق را هرهفته داشته باشیم.

اخلاق و ادب از اولین نیازهای انسان است. اهمیت اخلاق و ادب آن چنان است که امیرالمؤمنین علیه السلام می فرمایند:

«اِنَّ بَذَوِی العُقولِ مِنَ الحاجَةِ اِلَی الأَدَبِ کَما یَظمَأُ الزَّرعُ إلیَ المَطَرِ.» (غررالحکم)

«انسان شدیداً نیازمند به ترتیب و اصلاح خویش است همانگونه که کشتزار تشنه آب باران است.»

 

پس همانگونه که کشتزار بدون آب پژمرده شده و به تدریج از بین می رود، جامعه هم بدون اخلاق و ادب ، حیات معنوی خود را از دست خواهد داد. پس اخلاق امری ضروری برای فرد و جامعه است و ما سعی داریم در این بخش با طرح مسائل اخلاقی راه را برای سلامت، نشاط و بهبود روابط در خانواده و جامعه فراهم نماییم.

اما نکته ای که قبل از ورود به مباحث اخلاقی باید توجه داشت این است که در مباحث اخلاقی اولیات خیلی مهم هستند.

 

مقصود از اولیات چیست؟

گامهای اولیه در مسیر اخلاق در هر رشته ای که انسان می خواهد کار کند اگر به ترتیب اهمیت مباحث را بگذراند گامهای محکمی را بر می دارد اما اگر بدون رعایت مراتب اول مرتبه های بالاتر را کسب کند آن پایه ها ضعیف بوده و در ادامه راه با شکست و یا کندی مواجه می شود. مثلاً یک نفر می خواهد زبان انگلیسی یاد بگیرد ممکن است از ترجمه روزنامه های انگلیسی شروع کند البته وقتی کتاب لغت مقابلش بگذارد، یک چیزهایی متوجه می شود ولی وقتی ادبیات زبان انگلیسی را نداند پیشرفت خوبی ندارد. یا یک نفر بخواهد عربی یاد بگیرد و تصمیم می گیرد جملات عربی را با کتاب لغت ترجمه کند. او نیز یک مطالبی یاد می گیرد حتی ممکن است یک شعر عربی را حفظ کند و در صحبت هایش بگوید و همه بگویند چقدر این شخص مسلط می باشد، یک جایی هم دعوتش کنند ولی بعد ادبیات عرب را چون از صفر شروع نکرده، ادامه حرکتش با کندی و شکست مواجه می شود.

در مسائل اخلاقی و خودسازی هم همینطوراست اگر انسان از مباحث اخلاقی شروع کرده و از کارهای افراد پیشرفته بخواهد تقلید کند و بی حساب پیش برود، عاقبت او همان خواهدشد که پس از مدتی متوقف شده و با شکست مواجه می شود لذا ما از نوبت بعد بحث را از گامهای اولیه در مسیر اخلاق، شروع خواهیم نمود.

 ادامه دارد…..

 

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.