کانون مهرکانون مهر۱: آثار افزایش محبت در خانواده

کانون مهر۱: آثار افزایش محبت در خانواده

کانون مهر۱: آثار افزایش محبت در خانواده

به نام خالق مهر و محبت

 

جامعه را خانواده ها می سازند و سلامت جامعه به سلامت خانواده وابسته است. لذا بحث خانواده جایگاه بسیار والایی دارد. در قرآن کریم می خوانیم:

 «وَ مِن آیاته َاَن خَلَقَ لَکُم مِن أنفُسِکُم أرواجاً لِتَسکُنوا اِلَیها وَ جَعَلَ بَینَکُم مَوَدَّةً وَ رَحمَة… » (روم/۲۱) 

«و ازنشانه های او (خداوند) اینکه همسرانی از جنس خودتان برای شما آفرید تا در کنار آنان آرامش یابید و در میانتان مودت و رحمت قرارداد…»

مودت یعنی آن محبت و علاقه شدیدی که ابراز شود. و خداوند این سرمایه محبت را در دلهای شما قرار داده است.

بنابراین اولین هدیه را به عروس و داماد خود خداوند می دهدو آن یک بسته محبت است. لذا وقتی خطبه عقد خوانده می شود چنان علاقه ای در دل این دختر و پسر ایجاد می شود که اگر همان لحظه یک خبرنگاری از آقا داماد بپرسد که بهترین زن دنیا کیست؟ می گوید همین خانمی که کنارم نشسته است و از آن خانم هم اگر بپرسند بهترین مرد کیست؟ می گوید همین آقا. این سرمایه محبت لطف خداست اما بحث مهم اینجاست این سرمایه را که خدا می دهد مانند سرمایه های مادی قابل کم و زیاد شدن می باشد. مثل وقتی که به یک نفر پولی برای تجارت می دهند، بعد از مدتی از او می پرسند چه خبر؟

می گوید الحمدا… با لطف خدا و تلاش و دقتی که داشتم این سرمایه ده درصد افزایش پیدا کرد،گاهی هم می گوید متأسفانه سرمایه را از دست دادم. لذا این محبتی که خدا قرار می دهد سرمایه ای است که باید حفظ کرده و افزایش داد. متأسفانه بعضی ها سرمایه خود را زود از دست می دهند و بعضی ها سالیان سال این سرمایه راحفظ کرده و هر چه می گذرد به آن اضافه می کنند.

اخیراً در مراکز ازدواج و طلاق، کاریکاتوری کشیده بودند تا نشان دهند این سرمایه محبت چقدر زود از دست رفته است که خود نوعی هشدار محسوب می شد؛ کاریکاتور به این صورت بود:

صحنه اول عکس دختر و پسری که روبروی هم هستد و خیلی با اشتیاق به هم نگاه می کنند و زیر آن نوشته شده بود: بعد از عقد. صحنه دوم همین ۲ نفر کنارهم نشسته بودند، و مشخص شده بود: بعد از شش ماه. صحنه سوم پشت به پشت هم نشسته بودند و نوشته ای  به چشم می خورد: بعد از یک سال. یعنی بعد از یک سال این محبت از بین رفت!

در روایات و سخنان اهل بیت محمد و آل محمد صلی الله علیه و آله هم نسبت به حفظ این محبت در خانواده با بیانات مختلف توصیه هایی شده است.

 براساس روایات آثار حفظ و افزایش محبت در خانواده را بررسی می کنیم:

۱) اقتدا به رسول خدا صلی الله علیه و آله

پیامبر عزیزمان در جهت محبت به خانواده فرمودند: «کانَ رسول الله رحیماً بالعَیال»

پیامبر عزیز خیلی در خانواده شان، با همسر و فرزندبا محبت بودند.یعنی اساس کارشان محبت بود. خود حضرت هم توصیه میکردند،

میفرمودند: «خَیرُکُم خَیرُکُم لِأهلِه و أنَا خَیرُکُم» [۲]بهترین شما کسی است که با خانواده اش بهترین باشد و من بهترین شمایم.

یعنی اگر محبت خوب است در خانواده بهتر است. اگر گذشت خوب است پس آدم در خانواده گذشت کند. اگر خدمت به دیگران کار خوبی است ، انسان به زن و فرزندش خدمت کند و همچنین خانم ها به شوهر و فرزندشان کمک کنند.

۲) نشان ایمان

در حدیث فرمودند که: «کُلَّ مَزدادَ العَبدُ ایماناً إزدادَ حُبًّ للِنِّساء» [۳]هر چه ایمان انسان بیشتر باشد، به همسرش مهربان تر است.

پس اگر یک نفر بداخلاق باشد و دافعه ایجاد کند، این ضعف ایمان دارد درحالیکه مؤمن جاذبه دارد و مؤمن را همه دوست دارند چون مؤمن اخلاقش خوب است، با محبت است، خدوم و مهربان است.

جمله ایست از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله که فرمودند:«إنَّ خَیرَ نِساءِکُم ألولودُ الوَدود»[۴] «بهترین زنان شما کسی است که هم فرزند زیاد بیاورد و هم خیلی با محبت باشد». در روایات محبت بین خانم و آقا در خانواده نشان ایمان بیان شده است.

۳) همین صفت از اخلاق انبیاء شمرده شده است

انبیاء در خانواده با محبت بودند پس هر کسی با محبت باشد اخلاق انبیاء را دارد، چرا که انبیاء برای ما الگو هستند. امام صادق علیه السلام فرمودند: «مِن أخلاقِ الأنبیاء حُبُّ النِّساء»[۵]«از اخلاق انبیاست که زنان را دوست دارند»

۴) نشان بهترین بودن و ممتاز بودن است.

در هر کلاسی آدم بخواهد ممتاز باشد، باید یک تلاشی انجام دهد. مثلاً اگر این نمره را بیاورد، این درس را با نمره خوب بگذراند، بهترین میشود. در کلاس زندگی هم روایت شده: که بهترین شما کسی است که به همسرش با محبت ترین باشد

ادامه دارد…

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.