درباره استادآشنایی با استاد مهدی عدالتیان

آشنایی با استاد مهدی عدالتیان

آشنایی با استاد مهدی عدالتیان

استاد مهدی عدالتیان در سال ۱۳۴۳ درخانواده ای مذهبی در شهر مقدس مشهد بدنیا آمده لذا گاهی با زمزمه این بیت چنین افتخار می کند:

من وصال دوست را بی رنج هجران یافتم 

تا گشودم چشم، خود را در خراسان یافتم

استاد تحصیلات ابتدایی را در مدرسه عسکریه از مدارس حاج آقا عابدزاده رحمة الله علیه که آن زمان غیردولتی بود گذراند .

سپس با شرکت در امتحانات متفرقه مدرک پنجم ابتدایی را گرفت و تحصیلات خود را تا اخذ دیپلم در رشته تجربی ادامه داد.

او که با بررسی ها و مشورت های مختلف به این نتیجه رسیده بود که در حوزه علمیه ادامه تحصیل دهد ، در سال ۱۳۶۳ وارد حوزه علمیه شد و البته در این تصمیم برادر بزرگ ایشان که روحانی فاضل و مبلغ موفقی بود تأثیر بسزایی داشت.

اولین استاد ایشان در حوزه علمیه، عالم پرتلاش و معلم با اخلاص حاج آقا موسوی نژاد بودند. ورود به مدرسه ایشان و درسهای اخلاق و حمایتهای علمی و تربیتی ایشان در رشد علمی و اخلاقی استاد مهدی عدالتیان نقش کلیدی و اساسی داشت.

او رسائل و رجال را از حضرت آیة الله شیخ مهدی مروارید و مکاسب را از حضرت آیة الله مرتضوی و کفایه را از حضرت آیة الله رضازاده درس گرفت و حدود ۱۲ سال در درس خارج فقه و اصول حضرت آیةالله فلسفی شرکت نمود.

     

نمونه ای از نمرات استاد در طی سالهای تحصیل در حوزه

همچنین مدتی از درس خارج حضرات آیات اشرفی و قاضی زاده نیز بهره مند شد. در علوم مختلف دیگر مانند کلام، فلسفه، بررسی مبانی عرفان، تفسیر و آشنایی با ادیان و مذاهب و نیز اخلاق شاگرد آیة الله سیدان بود.

خطابه و منبر

استاد عدالتیان از همان سالهای اول طلبگی یعنی حدود سالهای ۱۳۶۸ منبر و تبلیغ را آغاز کرد و در ایام تبلیغی به شهرها و روستاهای مختلف و سپس در جلسات مختلفی در شهر مشهد به خطابه و منبر پرداخت که این رشته تبلیغی تا امروز هم ادامه دارد.همچنین ایشان در شبکه های مختلف مانند شبکه جهانی ولایت سخنرانی های مختلف داشته و دارند.

تفسیر قرآن

استاد که از ابتدای طلبگی علاقه خاصی به قرآن و تفسیرداشت، از سال ۱۳۷۰ بیان تفسیر را با تفسیر سوره مبارکه قیامت آغاز نمود و اکنون ۳۰ جزء کامل قرآن کریم تفسیر شده و آماده ارائه به علاقمندان می باشد.

ایشان در بخش تفسیر از استاد محمدعلی انصاری به عظمت یاد نموده و آشنایی و دوستی و ارتباط نزدیک با ایشان را در تقویت و علاقه و آگاهی خود نسبت به تفسیر قرآن کریم مؤثر دانسته و ایشان را دانشمندی بزرگ و مفسری عالیقدر و نوآور و شخصیتی مخلص، کوشا و بی توقع می دانند و همواره به عنوان الگویی در جهت علم و عمل از ایشان یاد می کنند.

شرح نهج البلاغه

استاد از نوجوانی با نهج البلاغه مأنوس بود و در سخنرانی ها و درس ها از فرمایشات حضرت بهره می برد. بخش قابل توجه از کلمات قصار و نیز برخی از خطبه ها و نامه های حضرت توسط استاد شرح و تفسیر شده و بصورت صوتی قابل ارائه به علاقمندان می باشد.

معرفی اهل بیت علیهم السلام

یکی از بزرگترین همت های استاد عدالتیان، عرض ارادت و آستان بوسی نسبت به اهل بیت علیهم السلام و تلاش در جهت معرفی حضرات معصومین علیهم السلام و کلمات آنها به مردم است. مجموعه ی حسن بی پایان در ۱۴ جلد در معرفی چهارده معصوم علیهم السلام بصورت کتاب و نیز سی دی شرح زیارت جامعه کبیره از سلسله تلاشهای ایشان است.

اخلاق و عرفان

استاد در زمینه اخلاق و توسعه آن فعالیتهای قابل توجهی داشته و بطور رسمی معلم اخلاق در مدارس حوزه علمیه مانند مدرسه حاج آقا موسوی نژاد، مدرسه امام حسین علیه السلام، مدرسه سیادت، مدرسه اهل البیت علیهم السلام و مدارس دیگر بصورت پاره وقت و تمام وقت بوده و هستند. همچنین یک دوره عرفان عملی را در جمع جوانان مؤسسه فرهنگی راه روشن تدریس نموده اند.

تدریس در حوزه و دانشگاه

استاد عدالتیان از همان سالهای اول طلبگی تدریس را آغاز نموده و تاکنون دروس مختلف حوزوی از قبیل صرف، نحو، فقه و اصول تا سطح مکاسب و کفایه و همچنین کلام ، تفسیر ، ادیان و مذاهب و روش تبلیغ و کلاس داری را در مدارس مختلف حوزه علمیه و نیز سازمان تبلیغات اسلامی و دفتر تبلیغات اسلامی تدریس نموده است و اکنون نیز از مدرسین حوزه علمیه می باشند.

در طول این سالها دانشگاههای مختلف بصورت افتخاری از استاد دعوت نموده و دوره هایی از قبیل تربیت معلم، مباحث خانواده، اخلاق، تفسیر وکلام را برای دانشجویان تدریس نموده اند.

دفاع مقدس

در دوران دفاع مقدس، استاد عدالتیان، بارها به جبهه های نبرد رفت و در کنار رزمندگان اسلام به دفاع از ارزش های الهی و میهن عزیز پرداخت. اولین بار از دبیرستان و به عنوان امدادگر رزمی به جبهه رفت و پس از ورود به حوزه چندی بعد به عنوان مبلغ در کنار رزمندگان بود. او خصوصاً پس از شهادت دو پسرعمویش علی و رضا با شوق و احساس مسئولیت بیشتر حدود ۱۲ ماه در جبهه حضور داشت.

           

 عکسهایی از حضور استاد در جبهه های نبرد، استاد عدالتیان نفر سمت چپ

فعالیتهای فرهنگی

استاد عدالتیان از دوران نوجوانی علاقه ویژه ای به فعالیتهای فرهنگی داشت. در نوجوانی با دوستان هم محله ای خود مجله ای هفتگی با نام[ چرا ؟ ] را راه اندازی کرد. ایشان همه مطالب مجله را با قلم خود و با استفاده از کپی بصورت دستی می نوشت و بین دوستان توزیع می نمود. این ذوق و شوق رو به افزونی بود تا آنجا که در سال ۱۳۷۹ با فکر جذب جوانان دور از ارزشهای دینی مؤسسه ای را ایجاد نمود که هم اکنون با نام مؤسسه فرهنگی راه روشن به فعالیت خود ادامه می دهد. این مؤسسه اصلی ترین مرکز فعالیتهای فرهنگی استاد عدالتیان است و پس از ملاقات ایشان با رهبر معظم انقلاب و توصیه‎ای که فرمودند، انگیزه تقویت فعالیت‎ها بیشتر گردید، و به دنبال توصیه های حکیمانه معظم له، فعالیتهای موسسه در سالهای اخیر و با تدابیر استاد، گسترش پیدا کرده و واحدهای مختلفی در نقاط گوناگون شهر به آن افزوده شده است؛ واحد موفقیت، واحد سبک زندگی، واحد جوان و نوجوان و واحد بانوان.

(ضمنا استاد با موسسات فرهنگی دیگر نیز با عنوان ناظر، عضو و مشاور همکاری دارند.)

شعر و ادبیات

استاد عدالتیان سروده های اخلاقی و تربیتی در قالب مثنوی دارند که بصورت کتاب پند حکیم منتشر شده و همچنین ایشان در مدح اهل بیت علیهم السلام اشعار متعددی سروده اند. استاد، سرودن شعر را از سال هفتاد آغاز نمودند.

مسائل اجتماعی و جوانان

استاد در مسائل اجتماعی فعال بوده و احساس مسئولیت خاصی دارد. شرکت در انتخابات و معرفی کاندیدهای اصلح، تشویق دوستان و حضور در فعالیتهای اجتماعی و برنامه ریزی برای جوانان و ارتباط صمیمی با آنان از دغدغه های استاد می باشد.

تشکیل واحدجوان و نوجوان مؤسسه فرهنگی راه روشن و تشکیل دهها برنامه ی مفید و متنوع برای این گروه سنی حکایت از این دغدغه دارد.

تألیفات

استاد عدالتیان از حدود سال۸۰ نوشتن کتاب را آغاز نمود و تا کنون ۱۴ عنوان کتاب از ایشان چاپ شده است . نام این کتابها که در موضوعات متنوع می باشد، از این قرار است :

۱- نامه ای به خواهرم ۲- الفبای حکمت ۳- خوشابه حال چه کسی؟

۴- امامت در آیینه کتاب و سنت ۵- گفتگویی که به عشق انجامید

۶- پندحکیم ۷- نامه ای به جوان درآستانه ی ازدواج

۸- دفترچه یادداشت حقوق دیگران ۹- حسن بی پایان (۱۴ جلد)

۱۰- نامه ای به دوستم پیرامون غدیر خم ۱۱- چرا عزاداری؟

۱۲- شمیم خرد ۱۳- دوران عقد ۱۴- ده عامل خوشبختی.

مشاوره

از فعالیتهای استاد مشاوره و راهنمایی افراد در زمینه های مختلف است . ایشان علاوه بر اینکه بیش از ۱۰ سال مشاور رسمی حرم مطهر هستند حداقل یک روز در هفته در مؤسسه فرهنگی راه روشن به این امر اشتغال دارند. همچنین از طریق سایت مؤسسه فرهنگی راه روشن پاسخگوی سؤالات و مشاوره مراجعین از نقاط مختلف کشور می باشند.

مجموعه فعالیتهای استاد عدالتیان سبب شد که تاکنون مکرر از مراکز مختلف مانند دفتر تبلیغات اسلامی بعنوان مبلغ نمونه از ایشان تقدیر شود.

سفرهای تبلیغی، تحقیقی

استاد عدالتیان در امتداد فعالیتهای خود نسبت به تبلیغ ارزشهای دینی و نیز تحقیق و پژوهش به بیش از پانزده کشور جهان از جمله فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، هند، پاکستان و مراکش و… سفر نموده و با شخصیتهای مختلف، بزرگان ادیان و مذاهب دیدار و گفتگو داشته است. برخی از این مطالب در سفرنامه های ایشان مکتوب است.

4 دیدگاه ها در "آشنایی با استاد مهدی عدالتیان"

 1. محمدرضا گفت:

  بسم الله الرحمن الرحیم
  سلام وعرض ادب
  خدا انشاالله بر توفیقات استاد عزیز و بزرگوار بیفزاید ، شعر حسن ختام منسوب به ایشان ، تلنگری بود برحال وروز خودم ، وقتی استاد با آنهمه زحمات درخودسازی و تقویت ایمانشان اینگونه بفرمایند وای بر من سراپا تقصیر .

  1. مدیر گفت:

   باسلام و تشکر از لطف و دقتی که به مطالب سایت دارید…
   ان شاءالله خداوند بر توفیقاتتان بیفزاید…

 2. س پ گفت:

  با سلام و سپاس فراوان از تلاش هاتون
  کتاب الفبای حکمت نوشته استاد رو تازه مطالعه کردم و خیلی خوشم اومد کتابیه که همیشه دنبالش بودم.
  براشون از خدای مهربون درخواست سلامتی و موفقیت روز افزون و دارم.

  1. مدیر گفت:

   باسلام و تشکر از لطف شما
   ان شاءالله در مسیر بندگی موفق باشید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.